V4 OPEN Stiavnica 2018 - SVK_ch

Organizer(s)Slovak Chess Federation, Chess Club Banska Stiavnica
FederationSlovakia ( SVK )
Tournament directorIO Milan Maros 14900890
Chief ArbiterIA Rastislav Diviak 14908204
ArbiterIA Rastislav Bury 14907585, IA Martin Dobrotka 14900645, Jan Siroky 14901714
Time control90 minutes for 40 moves + 30 seconds per move, then 30 minutes for game + 30 seconds per move
LocationBanska Stiavnica
Rating calculationRating national, Rating international
Date2018/07/07 to 2018/07/15
Rating-Ø1907
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 15.07.2018 14:09:08 / Page cached 17.07.2018 08:28:27 45min., Creator/Last Upload: slovak chess federation

Tournament selectionGM-MSR, V4 Open, Blitz
LinksOfficial Homepage of the Organizer, Link with tournament calendar
Parameters No tournament details, no flags
ListsStarting rank, Alphabetical list, Statistics, Alphabetical list all groups, Playing schedule
Final Ranking crosstable after 9 Rounds, Starting rank crosstable
Board PairingsRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7, Rd.8, Rd.9/9 , not paired
Ranking list afterRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7, Rd.8, Rd.9
GamesThere are 377 games available for download
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xls), Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File

Starting rank

No. NameFideIDFEDRtgsexTypClub/City
1
GMAczel Gergely727709HUN2538Aquaprofit Nagykanizsai Tungsram Sa
2
GMPacher Milan14907445SVK2467Sk Slovan Bratislava
3
IMBokros Albert710458HUN2465Sk Dunajska Streda
4
IMDruska Juraj14915650SVK2441Sk Prakovce
5
GMTalla Vladimir303445CZE2402SK HM Ostrava
6
IMSzeberenyi Adam710466HUN2364Penzugyor Sportegyesulet
7
FMJablonicky Martin14925621SVK2360Sk Osuske
8
FMGelle Istvan706205HUN2344Fabulon Sport Club
9
FMVojtek Vladimir14901919SVK2310Sks Dubnica N/V
10
IMPetran Peter14900114SVK2303S60Sk Slovan Bratislava
11
FMUrhegyi Marton740411HUN2303KOBANYA SC
12
IMStockova Zuzana14900866SVK2301wMsk Kdv Kezmarok
13
IMKantorik Marian14900513SVK2279Tj Inbest Dunajov
14
Polyik Peter758817HUN2265U18KOBANYA SC
15
IMFranzen Jozef14900181SVK2258S60Sk Slovan Bratislava
16
Chmiel Marcin1135503POL2249Krakowski Klub Szachistow
17
Sarkozy Ladislav14900300SVK2247Sk Krivan L.Ondrasova
18
FMRuckschloss Karol14900386SVK2245S60Sk Slovan Bratislava
19
Molnar Erno14923408SVK2231Komarnansky Sc Komarno
20
Seres Bela701386HUN2212Honved Aurora Sportegyesulet
21
Sikora Jan305405CZE2209TZ Trinec
22
WFMKanakova Natalie350486CZE2206wInterchess Z.S.
23
WIMMrvova Alena14902036SVK2202wSachy Reinter
24
FMBombek Peter14902230SVK2201Sks Dubnica N/V
25
FMJamrich Gyorgy706124HUN2200VIADUKT NKFT SE
26
Kostolansky Sebastian Lukas14950596SVK2197U18Sk Slovan Bratislava
27
WGMSikorova Olga307033CZE2193wTZ Trinec
28
Jozefek Michal14923548SVK2182Sk Osuske
29
Lintner Igor14932970SVK2173U18Ksn Bratislava
30
Macko Michal14906490SVK2158Liptovska Sachova Skola
31
FMNogrady Vilmos716014HUN2154Foti SE
32
Cech Dominik14908212SVK2151Sk Zemplin Michalovce
33
Bango Lukas14933365SVK2148U18Sk Komplet Modranka
34
Demeter Peter14900459SVK2146S60Psk Tatran Dason Ism Presov
35
Zatko Gregor14917084SVK2144Sk Junior Cvc Banska Bystrica
36
Hrbek Stepan393479CZE2129U18Interchess Z.S.
37
WIMHorvath Julia704121HUN2107wVasas Sport Club
38
Bronis Marian14905892SVK2101Sk Krasnany
39
Brozyna Mateusz21816140POL2098U18MAT Myslenice
40
Balogh Peter14914395SVK2097Sk Ou Russel Gabcikovo
41
Kerdik Adam14922975SVK2091Liptovska Sachova Skola
42
Lukac Roman14904047SVK2089Sk Junior Cvc Banska Bystrica
43
CMPniaczek Marek21800421POL2082U18UKS przy SP8 Chrzanow
44
FMTreybal Dusan14901315SVK2081S601. Sk Kosice
45
Ferkova Dominika14933071SVK2075wU18Bsk Bardejov
46
Brhel Jan14913070SVK2070Mkss-Sk Kysucke Nove Mesto
47
Volcko Richard14935724SVK2068U18Bsk Bardejov
48
Odler Daniel14901897SVK2067Nitrianska Sachova Akademia
49
Bojda Lubomir14903407SVK2064Topolciansky Sachovy Klub
50
Bartek Ladislav14900777SVK2049Sk Krivan L.Ondrasova
51
Panko Radoslav14935635SVK2049Sk Stropkov+svidnik
52
Posa Norbert703370HUN2036Honved Aurora Sportegyesulet
53
FMTepper Frantisek14900610SVK2034S60Sk Slovan Bratislava
54
Toma Rudolf14903717SVK2018Sk Opevnenie Banska Stiavnica
55
Bednar Jan14904551SVK2010Sk Doprastav Bratislava
56
Milcova Zuzana14920026SVK2002wSk Medea Martin – Zabokreky
57
Bakalar Jan14901978SVK1998S60Tj Slovan Rajecke Teplice
58
Antal Jozsef710270HUN1995S60Balatonfuredi Sport Club
59
Chrenko Kristian14936542SVK1992Nitriansky Sachovy Klub Nitra
60
Gajdosik Andrej14913178SVK1992Tj Mladost Zilina
61
Gyerpal Adrian14943204SVK1990U18Sk Junior Cvc Banska Bystrica
62
Dylag Emilia21805172POL1989wU18Krakowski Klub Szachistow
63
Mandak Miroslav14902990SVK1989S60Sk Krasnany
64
Budinsky Martin14932164SVK1985Sk Veza Cvc Banska Bystrica
65
Sosovicka Jakub14929210SVK1982U18Sk Strelec Devinska Nova Ves
66
FMPesztericz Laszlo703451HUN1980S60Vasas Sport Club
67
Pericka Tomas14909081SVK1975Sk Osuske
68
Bochnicka Vladimir14943450SVK1974U18Ksn Bratislava
69
Gombar Peter14913151SVK1974Sk Sparta Povazska Bystrica
70
Istok Vojtech14915910SVK1971Sk Junior Cvc Banska Bystrica
71
Sandor Martin14939789SVK1968U18Ksn Bratislava
72
Kuna Martin14936577SVK1947Nitriansky Sachovy Klub Nitra
73
Jencopala Alexander73606260SVK1943U18Bsk Bardejov
74
Gzib David14940868SVK1939U18Sk Strelec Devinska Nova Ves
75
Tomanek Rafael14907216SVK1939Sk Doprastav Bratislava
76
Redzisz Michal21816107POL1937U18KS Laura Chylice
77
Budinsky Jozef14904241SVK1931S60Sk Slovan Nova Bana
78
Rezak Milan14902460SVK1928S60Sk Domu Kultury Ruzinov
79
Ihnat Marek14944324SVK1922U18Sk Zemplin Michalovce
80
Kucera Michal14910519SVK1921S60Sk Strelec Devinska Nova Ves
81
Hyll Jan14901447SVK1915Sk Medea Martin – Zabokreky
82
Pasztor Ladislav14922428SVK1911S60Sk Cebovce
83
Brnusak Tomas14939878SVK1910U18Liptovska Sachova Skola
84
Stanko Ivan14902427SVK1908Sk Doprastav Bratislava
85
Marsina Stefan14906821SVK1907S60Tsc - Msk Martin
86
WCMGresova Zuzana371661CZE1900wU18Interchess Z.S.
87
Liska Jaroslav14908158SVK1900S60Sk Lubochna
88
Pereszlenyi Gejza14906198SVK1899S60Nitriansky Sachovy Klub Nitra
89
Ucekajova Veronika14928795SVK1892wU18Sachy Reinter Kosice
90
Slaba Andrea14940680SVK1889wU18Sk Kupele Piestany
91
Popovic Martin14944006SVK1874U18Tj Slavia Kosice
92
Panko Eduard14940779SVK1871U18Sk Stropkov+svidnik
93
Brnusak Andrej14933209SVK1866U18Liptovska Sachova Skola
94
Komlosi Frantisek14909715SVK1861Nitrianska Sachova Akademia
95
Urhegyi Ferenc14943352SVK1851S60Sk Cebovce
96
Malinovsky Jozef14912457SVK1842S60Sk Sparta Povazska Bystrica
97
Huncar Martin14958635SVK1840Sk Doprastav Bratislava
98
Bango Dominik14933357SVK1835U18Sk Komplet Modranka
99
Gonda Jozef14922126SVK1832Sk Podpolanie
100
Kebis Milos14901471SVK1828S60Sk Krasnany
101
Weis Dusan14941538SVK1818S60Sk Vinica
102
Paksi Gyula707554HUN1811S60Honved Aurora Sportegyesulet
103
Sarkozi Szabolcs14941660SVK1808U18Msk Corvin Velky Meder
104
Rabovszky Gyorgy702560HUN1807S60Honved Aurora Sportegyesulet
105
Pollak Rudolf14905108SVK1801S60Bsk Bardejov
106
Vyletel Samuel14938413SVK1798U18Tj Slovan Rajecke Teplice
107
Antal Jakub14947994SVK1787U18Tj Slavia Kosice
108
Furman Slavomir14918951SVK1768Bsk Bardejov
109
Holicky Miroslav14911736SVK1765Lokomotiva Trnava
110
Babinsky Michal14920387SVK1762S60Sk Levice
111
Soldan Jan14905639SVK1759S60Sk Modra
112
Hagara Eduard14911116SVK1758S60Msk Kdv Kezmarok
113
Fizer Marek391980CZE1740U18Interchess Z.S.
114
Beno Milan14901170SVK1739S60Sk Lokomotiva Caissa Bratislav
115
Cedzo Adam14947765SVK1737U18Tj Mladost Zilina
116
Juhaniak Lubomir14935880SVK1732Sk Krasnany
117
Slaby Jozef14916738SVK1731Sk Kupele Piestany
118
Celustkova Lubica14932890SVK1725wSk Osuske
119
Valicek Jaroslav14923599SVK1720Sk Visnove
120
Hudec Timotej14932750SVK1719Sk Opevnenie Banska Stiavnica
121
Zentko Ladislav14906651SVK1711S60Nitrianska Sachova Akademia
122
Jarabek Milan14928264SVK1707Sk Osuske
123
Siska Kristof14960338SVK1705U18Sk Kupele Piestany
124
Sadlon Matus14928884SVK1695Sk Osuske
125
Cabanova Kristina14944081SVK1691wU18Sk Garde Cvc Detva
126
Budinsky Emil14922002SVK1688S60Sk Slovan Nova Bana
127
Paulicka Ivan14910535SVK1657S60Sk Slovan Bratislava
128
Slivka Vasil14944065SVK1618S60Tj Sokol Lubotice
129
Zicho Anton14919010SVK1611Sk Opevnenie Banska Stiavnica
130
Bobrova Katarina14944359SVK1597wU18Sk Garde Cvc Detva
131
Bobro Jan14944340SVK1584U18Sk Garde Cvc Detva
132
Furman Maximilian Jan14949180SVK1573U18Bsk Bardejov
133
Kramar Matus14944618SVK1573U18Sk Komplet Modranka
134
Kuna Patrik14949865SVK1568U18Nitriansky Sachovy Klub Nitra
135
Hrdlicka Martin14940876SVK1525U18Sk Osuske
136
Stefanides Karol14909545SVK1496S60Msk Trstena
137
Bidulska Lenka14947960SVK1495wU18Tj Slavia Kosice
138
Hatala Peter14920638SVK1495S60Sk Domu Kultury Ruzinov
139
Bidulsky Matej14947935SVK1471U18Tj Slavia Kosice
140
Ihnat Marek14944308SVK1459Sk Zemplin Michalovce
141
Kanak Matyas398349CZE1410U18Beskydska Sachova Skola Z.S.
142
Rakovsky Jakub14955210SVK1409U18Nitriansky Sachovy Klub Nitra
143
Horbalova Ivana14930579SVK1343wSk Furca
144
Caban Michal14944367SVK1307U18Sk Garde Cvc Detva
145
Nater Nikolas14941953SVK1303U18Sk Osuske
146
Kubiczek Michal23706996CZE1252U18Sachova akademie Ostrava
147
Hrbek Jachym23709138CZE1214U18Sachy Stepan
148
Sikorova Jana392472CZE1105wU18TZ Trinec
149
Kubiczek Petr23707003CZE1066U18Sachova akademie Ostrava
150
Hrbkova Johana23709146CZE1006wU18Sachy Stepan

Show complete list