Этап Детского Кубка России "Лето в Этюде" (М9, классика, 5-15 августа 2018г.) ШШ "Этюд", г. Москва, ул. Римского-Корсакова, д.10 (+7 499 903-68-21)

Organizer(s)Российская Шахматная Федерация, ШФМ и Шахматная школа "Этюд"
FederationRussia ( RUS )
Tournament directorмм Захаров Александр Сергеевич (ID 4120132 Zakharov, Alexander S.)
Chief ArbiterИзраэльянц Карен Рубенович (ID 4156927)
ArbiterOrlinkov Maxim L., Arbiter, 4121422, О.В. Иванов, Б.Н. Сосин, Д.И. Селиванов, А.В. Курноскина, К.Б. Свистунов, Е.В. Яковлев, И.В. Брежнев, Н. Огар, В. Талызин
Time control60 минут + 30 секунд (за ход) на партию
LocationМосква, метро Отрадное, ул. Римского-Корсакова, д. 10
Rating calculationRating national, Rating international
Date2018/08/06 to 2018/08/14
Rating-Ø1225
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 14.08.2018 13:19:29, Creator/Last Upload: etud-otradnoe.ru

Tournament selectionB9, G9, B11, G11, B13, G13, B15, G15, Rapid-A, Rapid-B, Blitz-A, Blitz-B, ForArbiters, Muzei-Chess07-08-2018, Muzei-Chess09-08-2018--17-30, Muzei-Chess09-08-2018--15-00, Ostankino-Muzei, Ostankino-Seans, ShowUznaemEtud, Etud-party
LinksOfficial Homepage of the Organizer, Link with tournament calendar
Parameters No tournament details
ListsStarting rank, Alphabetical list, Statistics, Alphabetical list all groups, Playing schedule
Final Ranking crosstable after 9 Rounds, Starting rank crosstable
Board PairingsRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7, Rd.8, Rd.9/9 , not paired
Ranking list afterRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7, Rd.8, Rd.9
Photo GalleryShow Photo Gallery
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xls), Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File

Starting rank

No.NameFideIDFEDRtgIRtgNGrClub/City
1Иванников Максим Михайлович34275339RUS12751615ОплМосква
2Красноперов Платон24277401RUS12131614ОплМосковская область
3Лисенков Святослав34264183RUS13671576ОплМосковская область
4Артеменко Лев АлександровичRUS01475ОплСаратовская область
5Белинский Никита34274898RUS11081473ОплРязанская область
6Наумов Петр34261311RUS10851464ОплПензенская область
7Басиев Георгий34319549RUS11321443ОплРеспублика Северная Осетия — Алания
8Илюшин Ярослав Алексеевич34203532RUS10871425ОплСаратовская область
9Коровко Яков Вадимович34247718RUS11091425ОплМосква
10Журавлёв Илья Игоревич34338390RUS10521391ОплМосква
11Максимкин Игорь24280062RUS10491369ОплМосковская область
12Кириллов КонстантинRUS01339ОплСтавропольский край
13Попков Георгий34277692RUS01332ОплМосква
14Кутузов Марат34372407RUS01326ОплМосква
15Комаровских Андрей34290710RUS01325ОплМосква
16Мотеюнас Альгирдас Ионасович34272518RUS10821319ОплМосква
17Бабочкин Андрей АлександровичRUS01297ОплКраснодарский край
18Толстых Виктор24267376RUS01284ОплМосква
19Фатеев Александр Сергеевич34319930RUS01282ОплМосква
20Задорожный Егор34364455RUS01259ОплМосква
21Кац Илья Максимович34350756RUS01256ОплМосква
22Гидаспов Александр34338969RUS01240ОплМосква
23Аверкиев Сергей Константинович34246240RUS01236ОплМосква
24Репик Николай34264221RUS01212Опл
25Погосян Аркадий34281584RUS01186ОплМосковская область
26Ткачев Владимир Е34276394RUS01176ОплМосква
27Сильченко Матвей Александрович24281565RUS01164ОплМосква
28Закондраев Павел34361111RUS01158ОплМосква
29Сайбель Даниил ЕвгеньевичRUS01136ОплМосква
30Никишин Игорь34367500RUS01117ОплМосква
31Теймурханлы ТеймурханRUS01097ОплМосква
32Михайлов МергенRUS01096ОплРеспублика Калмыкия
33Зеленков ГригорийRUS01086ОплМосква
34Пионтковский Добромир34366237RUS01081ОплМосква
35Карташов Кирилл Владиславович34358960RUS01050ОплМосква
36Клепацкий АлександрRUS01028ОплМосква
37Крапчетов Иван34302166RUS01018ОплМосква
38Андрюшин ИванRUS01000ОплМосква
39Глухов Матвей34321403RUS01000ОплМосква
40Плещеев Антон34275347RUS01000ОплМосква
41Полуденный ТарасRUS01000ОплМосква
42Попов ДмитрийRUS01000ОплМосква
43Редин Филипп Дмитриевич34359028RUS01000ОплМосква
44Самбуев ЧингисRUS01000ОплМосква
45Соколов Данила34346325RUS01000ОплМосква
46Обухов ТимурRUS00ОплМосква