28. Erfurter Schachfestival 2018 - Gesamtliste

Organizer(s)ESV Lok Sömmerda
FederationGermany ( GER )
Tournament directorDaniel Wanzek
Chief ArbiterGregor Johann (ISR)
ArbiterDaniel Wanzek (FSR), Albrecht Beer (NSR), Bernd Missbach (NSR), Hartmut Seele (RSR)
Time controlMT: 90min/40 Züge + 15min + 30sec/Zug; HT/AT/ST: 2h/40 Züge + 30min
LocationErfurt
Rating calculationRating national, Rating international
Date2018/12/26 to 2018/12/30
Rating-Ø1753
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 16.12.2018 21:55:36, Creator/Last Upload: gjo

LinksOfficial Homepage of the Organizer, Download invitation, Change Calendar-Link
Parameters No tournament details, show flags
Overview for teamBEL, CZE, DEN, ENG, ESP, FRA, GER, HKG, HUN, IND, LAT, SUI, SWE, SYR, UKR
Overview for groupsA, H, M, S
ListsStarting rank, Alphabetical list, Statistics, Playing schedule
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xls), Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File

Starting rank

No.NameFideIDFEDRtgIRtgNsexTypGrClub/City
1IMNagy Gabor737119HUN24720MKőbánya SC
2IMAbel Dennes24605417GER24652440MSfr. Berlin 1903
3IMLubbe Nikolas4694031GER24492415MSF Neuberg
4IMCarlstedt Jonathan24614386GER24122409MHamburger SK von 1830
5FMLagunow Raphael24652644GER24092388U18MSK Zehlendorf
6IMThinius Marco4613112GER23992405MSV Empor Berlin
7IMLagunow Alexander4616049GER23922294MSK Zehlendorf
8FMMöhn Hans24647837GER23642367MUSV TU Dresden
9FMMuckle Julius12942430GER23492291U18MSK 1912 Ludwigshafen
10WGMLubbe Melanie4690745GER23452334wMSF Neuberg
11FMGlantz Robert24629596GER23292283MSC Kreuzberg
12WIMOsmanodja Filiz24633569GER23182296wMUSV TU Dresden
13FMStein Robert (R2)12921084GER23062245U18MSG 1871 Löberitz
14FMDerichs Roger4630076GER22952286MSK 1858 Gießen
15Pallas Sebastian12905453GER22922240U18MSG 1871 Löberitz
16Woelk Tom-Frederic12993077GER22832197U18MHamburger SK von 1830
17Steinacker Alex24647195GER22782279MErfurter SK
18IMWichmann Cliff4616090GER22662236MESV Nickelhütte Aue
19Schiffer Stefan12984523GER22642241MBrühler SK 1920
20FMBiebinger Gerhard4603648GER22630S60MBad Pyrmont
21Kuznecovs Nikita11604557LAT22562197U18MSG Blau-Weiß Stadtilm
22FMMooser Stefan4609816GER22552233MFC Ergolding 1932
23Haasler Andreas4658906GER22552250MMünchener SC 1836
24Zeier Klaus4696050GER22472225MSK 1926 Ettlingen
25Weishäutel Moritz12967300GER22432144U18MSV Empor Erfurt
26FMRewitz Poul1401033DEN22400MSK 68 Arhus
27FMSchulz Karsten4611446GER22402227MSF Schwerin
28Wiebe Patrick4684079GER22362220MSK Nordhorn-Blanke
29CMStotyn Fabian24611646GER22272239MSK Nordhorn-Blanke
30Walther Andi4626192GER22182088MTSG Apolda
31Zimmermann René Dr.24624349GER22152174MSG Grün-Weiß Dresden
32IMSobolevsky Leonid14103621UKR22142202S60MSV Breitenworbis
33Feldmann Johannes24653527GER22122205MSV Worms 1878
34Kaunzinger Albert4634209GER22062159MSC Gröbenzell
35Hartge Gedeon12932116GER21982149MUSV Halle
36Gramb Marius24656593GER21882166MBrühler SK 1920
37Alvarado Ascanio Francisco2204304ESP21870MClub de Ajedrez Fundación La Caja
38FMWiley Tom E401765ENG21860MEuropchess
39Nguyen Huy Dat12923486GER21782156U18MSV Medizin Erfurt
40Schmid Franz4648862GER21762125MSK Passau 1869
41WFMSchulze Lara12956830GER21752146wU18MSK Lehrte von 1919
42Schroeder Christoph4605250GER21692134MSK Johanneum Eppendorf
43Szenetra Werner4607031GER21682069S60SSV Berenbostel
44Pietzsch Manuel4660404GER21672131MSG Leipzig
45Henrich David24692999GER21552083MSabt Frankfurter TV 1860
46Middelhoff Cornelius4615905GER21542085MTSG Apolda
47WIMRößler Ulrike4622650GER21502058wMSC 1994 Oberland
48Hoffmann Tim12900338GER21472110MESV Gera
49Klaus Christian4696395GER21412069MSV Breitenworbis
50Wecker Martin (R2)12931462GER21352105MGodesberger SK 1929
51Knoblauch Leonhard4670191GER21342077MSV Ilmmünster
52Reißig Thomas12931470GER21341948MSV Koblenz 03/25
53Kirschbaum Gunnar4626672GER21332065MSV Medizin Erfurt
54Scheckenbach Franz4635647GER21322069S60MSC Gröbenzell
55Stahr Ralf-Peter4661745GER21312102S60SHohenleipischer SV Lok
56Hundack Rolf4653092GER21252088MBremer SG von 1877
57Greßmann Moritz24695084GER21242149U18MBSV 63 Chemie Weißensee
58Villing Dieter4604598GER21232034S60SSK 1912 Ludwigshafen
59Engers Felix12908282GER21172186MSC Zitadelle Spandau 1977
60Rüther Rudolf4637992GER21151994S60SErfurter SK
61Wanie Karsten24636525GER21112091MSC Matt im Park Ffm
62Jacob Helmut Dr.4681215GER21102006S60SSK Ochtrup 61
63Wichmann Adrian12904708GER21102079MSC Forchheim
64Greiner Timo4636651GER21092071MSV Thuringia Königsee
65Mehlhorn Uwe4619552GER21092062MSG Blau-Weiß Stadtilm
66Wolf Pablo12943894GER21052023U18MSC 1868 Bamberg
67Haase Reinhard4687841GER21042036S60SSC Fulda
68Schupp Uwe24643866GER21032054MSK 1980 Gernsheim
69Pubantz Jan12996114GER21022082U18MSK Ricklingen
70Schröder Jürgen4672810GER21022068MSC Matt im Park Ffm
71Rensch Toralf12933449GER21012054MSG Grün-Weiß Dresden
72Hüttemann Karl-Heinz4607937GER20992008S60SDortmunder SV 1875
73Werner Bernd-Michael4623622GER20952018S60HSK Lauffen
74Schmidt Markus24601306GER20892023MSK Turm Bad Hersfeld
75Schulte Felix12914800GER20872083MUSV Halle
76Garzinsky Dominik4699009GER20852097MSK Niederbrechen 1948
77Zech Andreas4665244GER20852004MSV Eintracht Tangerhütte
78Bleecke Sebastian12941131GER20832109MSK Bremen-Nord
79Böhm Christian12922544GER20832022MSG 1871 Löberitz
80Bergner Philipp24664839GER20772100MMönchfelder SV 1967
81King Alexander24648124GER20752058MSK Klosterlechfeld
82Philipp Mathias12958883GER20712060MSSV Vimaria 91 Weimar
83Ronge Tim Hendrick12955418GER20692033U18MSC Heimbach-Weis/Neuwied
84Beutelhoff Josef4621336GER20621961S60SSF Olfen 1975
85Scheitz Michael24639672GER20622034MWiesbadener SV 1885
86Muuss Klaus4679598GER20611977S60SVSF Flintbek
87Schulte Jürgen4654340GER20592011MSC Oberwinden 1957
88Smekens Ruben210447BEL20590MCaballos Zottegem
89Wunder Stefan4644700GER20592029S60SFC Nordhalben
90Wünsch Ulrich24630926GER20571979S60SUSG Chemnitz
91Feld-Gerdes Wolfgang12916633GER02055S60SSC Suhl
92Maiwald Harald4641167GER20541997MTSG Apolda
93WCMMucha Annegret24622788GER20491996wMSC Rochade Zeulenroda
94Mueller Martin4649974GER20490MEuropchess Brussels
95Poetsch Leonore12940372GER20471970wU18MSK Langen
96Leck Jakob12936383GER20462035MSchachforum Darmstadt 1994
97Sack Matthias4625218GER20451965MTV 1887 Germania Hermsdorf
98Arnhold Steffi12931365GER20402018wU18MSC Einheit Bautzen
99Petri Wolfgang24615080GER20391963S60MHellertaler Sfr. 1954
100Heck Nils12906638GER20382007MSV Pfinztal
101Carnot Luca12958964GER20371962MTSG Apolda
102WFMSkibbe Diana4612698GER20351933wMSC Rochade Zeulenroda
103Steingräber Kai Uwe1271602GER20352010MDelmenhorster SK V 1931
104Mooser Nicolas12979406GER20322003U18MFC Ergolding 1932
105Pichl Michael4647726GER20311980S60MSV Empor Erfurt
106Kurze Christoph24602795GER20281979MSV Ammern
107Prüsse Horst4689208GER20281936S60HSG Eintracht Neubrandenburg
108Pedersen Lars Wilton1404962DEN20240S60MEsbjerg Skakforening
109Schieferstein Michael4647610GER20241948MSV Bad Laasphe 1954
110August Daniel24698075GER20232037MSV Schott Jena
111Kröncke Manfred4616960GER20221974S60SSG Glückstadt von 1920
112Minor Viatcheslav24613711GER20221984HSV Wartburgstadt Eisenach
113Goeke Bernd4659317GER20211949HSges Bensheim 1931
114CMSchellmann Frank4669916GER20191986MSG Einheit Halle
115Richter Philipp16219929GER20152042U18MUSV TU Dresden
116Schulz Phillip12958891GER20151967MTV 1887 Germania Hermsdorf
117Van Den Heede Dorian221848BEL20130MCaballos Zottegem
118Teichert Felix12987670GER20121952MLeegebrucher Sfr.
119Siebarth Marco24604330GER20081982HSG Blau-Weiß Stadtilm
120Hornung Hans Dr.4615140GER20071937S60MSK Klosterlechfeld
121Schenk Stefan (R2)12924059GER20061972MIlmenauer SV
122Diehm Alexander4643240GER20021994MSC FK Babenhausen 1994
123Geißhirt Marco4610563GER20021973MSG Barchfeld/Breitungen
124Wiewesiek Timo12920193GER20012027MSchachforum Darmstadt 1994
125Falk Kristoffer24647420GER19971981MIlmenauer SV
126Seifert Martin24660175GER19951901HSV Oberstenfeld
127Stock Andreas4616430GER19951991MSC Pirmasens 1912
128Dehmel Jens (R2)4676548GER19941925MVDSF Bonn
129Simon Jonathan1271653GER19871924HSK 1928 Mömbris
130Dobierzin Olaf4635000GER19851929S60MSG Leipzig
131Haugk Franko24651699GER19851914HSV Lengefeld
132Schönfeld Volker24630535GER19841879MVfL 1990 Gera
133Berberich Christoph1304577SUI19791967MSGEM Dreisamtal
134Link Robert12936022GER19791842U18HSK 1982 Klingenberg
135Schmidt Matthias4631250GER19791943S60STSG Apolda
136Helms Sven4693531GER19741913MSF Schwerin
137Guenther Thomas4647904GER19690MBerlin
138Bachmann Nick24686425GER19661890MSG Wächtersbach/Sotzbach
139Angermaier Georg24629219GER19611931S60HSK Bruckmühl
140Kottwitz Daniel4646711GER19611820MSchachzirkel Elstertal Langenberg
141Schönrock Rüdiger4690940GER19611903HHSG Uni Rostock
142Achatz Kirstin24620726GER19601986wMSC 1997 Lambsheim
143Rollot Florence26016060FRA19581988wU18MSK Langen
144Sieber Heiko24627631GER19581913MSC Weiße Dame Ulm
145Gütschow Martin12957810GER19561918MSegeberger SF
146Kucera Tomas311065CZE19560MKobylisy
147Aarav Dengla45059756IND19550U18MMumbai
148Link Klaus4649478GER19551888HSK 1982 Klingenberg
149Niedzielski Lars12992984GER19521897MSC 1951 Nordhausen
150Hansson Hakan (R2)1701258SWE19510S60MLunds ASK

Show complete list